hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Dve významné maloobchodné siete podporili Slovensko bez igelitiek

Do iniciatívy „Slovensko bez igelitových tašiek“ sa zapojili a COOP Jednota, Kaufland a Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.

V spotrebe igelitových tašiek Slovensko patrí medzi favoritov Európskej únie. V priemere jeden obyvateľ ich spotrebuje za rok 466. Pritom európsky priemer je o viac ako polovicu nižší. Ministerstvo životného prostredia preto koncom minulého roka vyhlásilo iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek“. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.

„Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je zodpovedným prístupom k zdraviu ľudí v celej krajine. Som rád, že iniciatíva našla odozvu aj medzi najvýznamnejšími hráčmi v slovenskom maloobchode,“ povedal László Sólymos, minister životného prostredia SR. Podľa jeho slov práve maloobchod predstavuje kľúčového hráča pri obmedzovaní spotreby igelitových tašiek. Práve reťazce stoja v strede medzi výrobcami igelitových tašiek a zákazníkmi.

V rámci iniciatívy plánuje sieť Kaufland spustiť tento rok dlhodobý projekt, ktorého cieľom bude postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja. COOP Jednota a ZOCR sa zaviazali aktívne prispievať k znižovaniu igelitových tašiek. Dlhodobým cieľom bude ich postupné vyraďovanie z ponuky.

Subjekty, ktoré sa zapojili do iniciatívy „Slovensko bez igelitových tašiek“ môžu verejnosť informovať prostredníctvom loga „Bez igelitiek“. „Umiestnenie nálepiek v obchodoch nepredstavuje pre zapojených len možnosť prezentovať sa ako zodpovedný podnikateľ. Predovšetkým ide o otvorený záväzok voči zákazníkom, že sa aktívne zapojili do znižovania spotreby neekologických tašiek,“ pokračuje László Sólymos. O jednotlivých pokrokoch v snahe o zdravšie životné prostredie bude iniciatíva priebežne informovať.

Envirorezort do parlamentu predložil i legislatívnu úpravu, ktorá má za cieľ obmedziť spotrebu igelitových tašiek. Prostredníctvom ich spoplatnenia a povinnosti ponúkať aj ekologickú alternatívu.

Odbor komunikácie MŽP SR